Hidhu te lënda

TË TRE HERONJËT E KOMBIT

by më 16/01/2008

Agim RamadaniMulla Idriz GjilaniIdriz Seferi
Nga Xhafer Leci
Gjilani si qendër e Kosovës verilindore, nuk do ta kishte historinë e vetë të famshme pa këta tre komandantë dhe heronj të popullit shqiptar. E poashtu as Kosova dhe Shqipëria. Heronjët e kombit Idriz Seferi, Mulla Idriz Gjilani dhe Agim Ramadani kanë ikur në përjetësinë e ëndrrave tona kombëtare, ndaj lindë pyetja: pse ende Gjilani nuk ua ka ngritur përmendoret në qendër të qytetit këtyre tre heronjëve? Gjilani me rrethinë do të ishte i varfër pa këta tre tribunë të lirisë, të cilët i bëjnë nderë të madhe kësaj pjese të Kosovës dhe gjithë shqiptarisë. Prandaj KK i Gjianit duhet patur patjetër parasysh këtë detyrë dhe obligim të shenjët ndaj këtyre martirëve. Këto tri figura nuk duhët ndarë kurrë nga njëri tjetri, sepse vet historia, lufta dhe trimëria e tyre i ka bashkuar në altarin e lirisë së Kosovës. Tri përmendore-lapidarë duhët ngritur sa më parë në qendër të qytetit, dhe nuk më është e njohur se sa shkolla, apo abjekte tjera me rëndësi i mbajnë sot emrat e ktyre tre komandatëve legjendarë në këtë qytet! Plotësisht jam i vetëdijshëm se përgjegjësit komunalë të Gjilanit kanë shumë obligime, e kuptoj edhe pamundësinë e komunave të Kosovës më bugjete shumë të vogla, por besoj se populli do ta ndihmonte ngritjen e përmendoreve të këtyre tre heronjëve, ashtu siç e ka ndihmuar gjithherë deri me sot ndërtimin e tyre. Kur të filloi puna, atëherë gjendën edhe donatorë dhe njerëz tjerë të vullnetit të mirë që do ta ndihmojnë një nismë të tillë, sepse aq sa është e shejtë një gjë e till, aq e kemi edhe si obligim moral ndaj dëshmorëve të kombit siç ishin Idriz Seferi, Mulla Idriz Gjilani dhe Agim Ramadani.

Lavdi heronjëve të kombit.

Xhafer Leci (Botoi “Bota sot”më 24.09.2004, f.20)

About these ads

From → Uncategorized

Lini një Koment

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Log Out / Ndryshoje )

Figurë Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Log Out / Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Log Out / Ndryshoje )

Google+ photo

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Log Out / Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Ndiqe

Merreni çdo postim të ri drejt e te email-et tuaja.

%d bloggers like this: