Skip to content

Sabri Maxhuni-Novosella: Vehabiststët, grup i një sekti, në shërbim të carizmit rus

Paraqitja e këtij sekti fetar ”islamik”, që e mori emrin nga themeluesi i këtij sekti IBNABDALVAHABI (1703-1792), përputhet me fillimin e fuqizimit të cari-zmit rus dhe me rënien e Perandorisë Osmane.

Vahabistët, të cilët e quanin dhe e quajnë veten të vetmit myslimanë të vërtetë, u përcaktuan për ta luftuar çdo mysliman në botë që nuk është i sektit të tyre. Luftë shumë të fuqishme zhvilluan posaçërisht kundër Perandorisë Osmane, mu ne kohën kur filluan sulmet më te fuqishme të Rusisë cariste kundër Perandorisë Osmane. Lexoni më tepër…

REPORTAZH: Shugurohet Kisha e Shën Abrahamit në Llapushnik – Drenicë

Mijëra qytetarë nga të gjitha pjesët e Kosovës, katolikë e të besime të tjera, këtë të dielë, më 9 tetor 2016, ngjiteshin në kodrën e Kishës, për të marrë pjesë në shugurimin e Kishës së re të Shën Abrahamit në Llapushnik të Drenicës.

Meshës së parë në këtë kishë i priu Ipeshkvi i Kosovës, Imzot Dodë Gjergji, në bashkëmeshim me argjipeshkvin e Tivarit Imzot Rrok Gjonlleshaj, me meshtarët të dioqezit të Kosovës e të tjerë të ardhur nga vende të ndryshme. Lexoni më tepër…

Fahri Xharra: Shqiptarët myslimanë i quan njolla e zezë e kombit

Nuk e di as vetë se si më erdhi në mendje të bëj një krahasim të infektimit mendor të shoqërisë sonë shqiptare me një infektim trupor që vjen nga një bakter i quajtur Enterococcus faecalis. E gjeta ngjashmërinë në shumë aspekte.

Të shkojmë radhazi. Enterococcus faecalis është një bakter gram-pozitive, e palëvizshme dhe e rrumbullakët. Kërkoj falje nga mjekët që po iu ndërhyj në shkencën e tyre, por kjo m`u duk mënyra më e mirë për të shpjeguar dhe të goditur një infektim shoqëror, nga një bakter i njohur.

Enterococcus faecalis, shkurt” koki” të gjendet i vetëm apo në çift që më së shpeshti haset në zorrën e trashë të njeriut. “Koki “mund të krijojë infektime të cilat mund të jenë kërcënuese edhe për jetën.

Si mund ta përshkruash qëndrimin mohues, nihilist të disa individëve nga disa rangje të shoqërisë shqiptare përpos se një infektim nga një “Koki”. Lexoni më tepër…

Sakip Cami: Gjeneralët e Skënderbeut Nikollë dhe Dhimitër Berisha

Marin Barleti në veprën e tij madhore “Histori e Skënderbeut” faqe 314, 315 shkruan “Ndër fisnikët më të mirë të atij vendi (në Dibër) ka qenë familja e lashtë e Berishëve. Dy vëllezërit gjeneralë të Skënderbeut dhe njëherësh kryetrima të rinisë dibrane, Dhimitri dhe Nikolla, ndihmën e të cilëve Skënderbeu e kishte të dëndur dhe të shënuar, kur dëgjuan për fatkeqësinë e ushtrisë sonë dhe për përfundimin e rrethimit të Beratit, kur morën pastaj vesh për rrebelimin dhe pabesinë e Moisiut, nuk u vonuan aspak, por vrapuan fluturimthi për tek roja dhe kryeporta e mbretërisë , të trembur se mos roja atje shpërndahej nga frika apo ngaqë s’kishte kush e frenonte dhe se mos vendi mbetej pa mbrojtës, sidomos kur vinin lajmet se Sebalia ndodhej ende në Epir.”
Kanë kaluar 600 vjet dhe janë shkruar mijëra faqe dhe qindra libra për skënderbeun, por çuditërisht shkrimtarët dhe studiuesit nuk i përmendin apo i përmendin zgriptas gjeneralët e tij më të mirë Nikollë dhe dhimitër Berisha. shkrimtari Naim Berisha, pinjoll i kësaj familje 600 vjeçare mori nismën dhe nëpërmjet një romani historik na e jep më të plotë dhe më të detajuar historinë dhe jetën e këtyre dy vëllezërve gjeneralë të skënderbeut, që janë edhe kushurinj të tij sepse nëna e tyre Majra është motra e Gjon Kastriotit. dhimitër dhe Nikollë Berisha nga Mazreka e Muhurrit të dibrës janë djemtë e Gjergj Berishë Mazrekës, njëherësh kunat dhe gjeneral i skënderbeut. vëllai i vogël, Nikolla pati fatin e keq, kur së bashku me shtatë gjeneralë të tjerë u kapën të gjallë nga Ballaban Pasha në betejën e vajkalit në prill të vitit 1465 dhe me gjithë përpjekjet e skënderbeut për ti kthyer në atdhe,por sulltan Mehmeti ii, i zemëruar nga humbjet rradhë, i torturoi deri në vdekje këto trima të skënderbeut. Lexoni më tepër…

Përurohet monumenti i Heroit Kombëtar Gjergj Kastrioti Skënderbeu në Vajkal të Bulqizës

Skulptori Etmond Balja është vetëm 24 vjeç, një student me shumë të ardhme në fushën e skulpturës, i cili tani po merret jo vetëm me një vepër artistike, por edhe po kryen një kontribut atdhetar. Ai është duke kryer një vepër artistike, një monument 3 metër të lartë dhe 3.5 metra të gjerë, të titulluar “Gurët e Skenderbeut”.

Më 27 maji 2017 u vendos monumenti i heroit tonë Kombëtar gjergj Kastrioti Skënderbeu, në Vajkalin e bulqizës, pikërisht në vendin e quajtur “gurët e Skënderbeut”

Nga Hysen Likdisha  

BULQIZA NË FESTË

Të shtunën më 27 maji 2017, Bulqiza u gdhi në festë. Banorë nga Bulqiza dhe zonat përreth saj, por jo vetëm, që në orët e para të mëngjesit mbushin sheshin e qytetit për të festuar me rastin e vendosjes së monumentit të Heroit tonë Kombëtar Gjergj Kastrioti Skënderbeu, në Vajkalin e Bulqizës, pikërisht në vendin e quajtur “Gurët e Skënderbeut”. Kishin ardhur me këtë rast veç banorëve të zonës edhe banorë nga Kosova, Maqedonia, Tirana, Dibra, Mati etj. Morën pjesë me këtë rast edhe figura përfaqësuese nga fusha e politikës, kulturës artit etj, si ish Presidenti Moisiu, Prefekti i Dibrës, Ardit Kaja, personalitete te kultures dhe artit si: Bujar Kapexhiu, Skënder Cala, etj.pedagogë e profesorë të universiteteve të vendit etj. Sipas programit në fillim nxënësit e shkollave 9- vjeçare të qytetit, Fushë-Bulqizës, Gollobordës, Martaneshit, të veshur me kostume kombëtare, dhanë një spektakël kulturoro-sportiv, duke zhvilluar në qendër të qytetit lojra olimpike, si dhe valle popullore, duke i dhënë kështu jetë e gjallëri atmosferës festive. Lexoni më tepër…

Azis Keta: “Gurët e Skënderbeut”, monumenti historik që po pret Bulqiza 

Etmond Balja është vetëm 24 vjeç, një student me shumë të ardhme në fushën e skulpturës, i cili tani po merret jo vetëm me një vepër artistike, por edhe po kryen një kontribut atdhetar. Ai është duke kryer një vepër artistike, një monument 3 metër të lartë dhe 3.5 metra të gjerë, të titulluar “Gurët e Skenderbeut”.
Asllan Daxha ishte nismëtari i këtij projekti, i cili edhe me mbështetjen e pakursyer të djemve e biznesmenëve bulqizakë, Bukurosh Koçi, Eduard Keta, Myfit Duriçi, Ismail keta, Diamant Tançi, Azis Keta, Arben Cupi, Artan Lamani, Delfin Tançi, Naim Cupi etj., morën përsipër realizimin e kësaj vepre monumentale e historike. Lexoni më tepër…

Bep Martin Pjetri: Disa breza të kulturës të pregatitun nga shkollat katolike në Shkodër

Kleri Katolik përposë detyrave fetare ashtë marrë me organizime të jetës kulturore të qytetit të Shkodrës, nga ku shumë meshtarë të arsimuem nëpër kryeqytetet e Europës u diplomuen për shkenca të ndryshme, për ato të arteve të bukura dhe ato të muzikës. Shumë të rinjë në orët e lira mësonin pranë kishave edhe kangë patriotike, mësonin pikturë, muzikë dhe organizoheshin në teatro të shumta duke vue në skenë kryevprat botnore. Nji pjesë e madhe e tyne pas vitit 1944 vazhduen artin, muzikën, pikturën dhe teatrin e u banën të famshëm.

Mësuesit e gjuhës shqipe
Sipas At Donat Kurtit “Mësuesit e Gjuhës Shqipe: E përkohëshmja “Përparimi” i rreshton emnat e mësuesve ma të njohtun, me këte renditje:
Gegë Kodheli, Gjergj Benussi (1836), Gjon Shkrumi, Zef Kamsi, Jaku i Tushit të Mark Krajës (Speci), Shor Markja, Don Pepini, Don Engjëll Radoja, Don P. Babi.
Mësueset e Para Shqiptare (200 vjetë ma parë): At Donat Kurti OFM, shënon rreth vitit 1760 – 1860 emnat e mёsueseve nё Shkoder: Kushe Micja, Tone Radoja, Tereze Berdica, Tina e Nikës. Lexoni më tepër…