Skip to content

GJERGJ KASTRIOTI-SKENDERBEU (Poezi nga Fejzulla Duraku)

by më 26/03/2008


Kur do zoti, bën mëshirë
T’mos na len’ në errësirë,
Kryeprofet Ai dërgon
Shqipërinë ta shpëton.

Kur u ngris e kur u errë
Natën vonë që gasterrë,
Dhe mileti pret me ardhë
Nga Nishi kalorësin e bardhë.

S’pandehu ferman e rremë!
Se Skënderin dot’ e zinte gjemë.
Kur po ngrisej më qielli
Hëna perëndonte, lindej dielli.

Lart né Krujé ndrit pishtarë;
Shej u bën’ trimave kordhëtarë,
Skënderi kështjellën pushton
Edhe turqit i dëbon.

Ogllu Oman bej i mbretit,
Zemërgaz e gazepit!
Dhe për hir të dovletit
Kërkon shpëtim dor’s miletit?

Në luftë kërkon mëshirë
Të ikën me tynxirë,
Po Hamzai sy patrembur
Në Ushtë kokën shembur.

Ç’gënjeu rrot’ e fatit,
Askerin e sulltan Muratit!
Tre herë thundra rrahë në prak
Që Dovleti ra në lak.
Nga të shumtit i lenka gjallë,
Që sulltanit t’i çojnë fjalë.

Rrob’n e turkut po të xhvesh,
Plis’n e bardh, tirq të zi mvesh,
Shpat’n e rënd brezit ngjesh.
-Është koha-tha-për t’u qesh.

Kas ngritej prej dheut
Kal’ i bardhë i Skëndërbeut,
Që në fre s’mbahet dot’
Veçë Gjergjit ësht’ e kot’.

Që me natë po valon
Gjysmëhëna po fundron,
Në mëngjes e kuqe rrezë
Dykrenare shkab e zezë.

Skënderi siç e ka zakon;
Me ngadalëz e gjykon,
Në ç’do punë urdhëron,
Po i pari at’ zbaton.

Veç pluhuri u ngrit pre dheut!
Nga kal’ i bardhë i Skënderbeut,
Shqiponja fluturoj përtej viseve
Në Lezhë bëri bashkimin e fiseve.

Vepra: Gërshetat e Amshimit
Autor: Fejzulla Duraku

Fejzulla Duraku , lindi më 11 nëntor të vitit 1981 në fshatin StrimëKumanovë. Shkollimin fillor e mbaroi në fshatin Haraçinë, ndërsa të mesmën në gjimnazin “Zef Lush Marku” në Shkup. Universitetin në “Shën Kirili e Metodi” në Shkup, është shkrimtar shqiptar, autor i disa veprave letrare ndër të cilat disa të përkthyera edhe në gjuhën Frenge. Jeton dhe punon në Bruksel të mbretërisë Belge

Advertisements
31 Koment
 1. albina kiqmari permalink

  me pelqen shum kjo vjersh sepse eshte e vertet gjergj kastriot shenderbeu ka qene luftetar i vertet i lumte fejzullah durakut me shum deshir do ta lexoj edhe qindra her

  • te puth fort zemra vogel paske msu me shkrujt hahahahahahaha

  • was permalink

   eshte nje poezi sh e bukur
   dhe me ka ndihmuar ne nje detyre historie lidhur me gjergjin
   sh flm per kete poezi eshte sh e bukur
   meriton nje like te madhe

 2. Une nuk di poezi per skenderbeun po di tjua trgoj diqka per te qe Skenderbeu ka qen nje trim , i fuqishem . ai ka qen nje luftetar i madh dhe i guxhimshem kaq di une per skenderbeun per luftetarin tone te madh shqipetar . Ai do te jet qithnje ne zemra ton kurre nuk do te vdes

  • te pyes dicka ??? a je dashuru ndonjeher apo zemra jote do te jete akoma me skenderbeun ?????????????? puc puc puc ………..

 3. o sa mire e paska qit per gjergj kastrioti

 4. gjergj kastrioti e mbajti shpaten

  • e di para teje kushe e ka ngritur shpaten a shkon ne shkolle shpirt , atje mesoje ,…………….

 5. me pelqeu shume kjo poezi sepse fliste per trimin tone skenderbe lumte fejzullau ia befte zoti kabull
  love yoo

  • këtu marrin pjese njerez te cilet nuk din akoma me fol po ty fejzulla te lumt puc puc puc puc ………………………………….love shihemi ne shkolle

   • krenare permalink

    komplimente shum e mir vjersha per gjergjin

 6. nare-blini permalink

  qitne naj vjersh per mu se per ta e dina

 7. drenusha behrami permalink

  shum shum mir se krejt qa ke than per skenderben osht e vertet

 8. suela permalink

  shum mir per ket poezin e skendrebeu

 9. blerta permalink

  une di se skenderbeu ishe nje njeri i dashu i fuqishem

 10. vjerrsha per gjergj kastriotin permalink

  shum mir po une po e lupi ni vjerrsh shum tmir

 11. was permalink

  eshte nje poezi sh e bukur
  dhe me ka ndihmuar ne nje detyre historie lidhur me gjergjin
  sh flm per kete poezi eshte sh e bukur
  meriton nje like te madhe

 12. shum e bukur qenka kjo vjersh

 13. une jom valjeta morina skenderbeu ishte shum i bukur

 14. Anxhela permalink

  shum e bukur kjo poezia

 15. Shume bukur?………

 16. Eshte.nje knaqsi vertet eshte nje vjersh
  Qe une e dua
  Te dua puc puc:-*

 17. reredjhdhdhgdmchmgc,gc permalink

  shm e bukur

 18. Andrea permalink

  Shume poezi e bukur ne nje kohe te caktuar qe mu desh mua

Trackbacks & Pingbacks

 1. GJERGJ KASTRIOTI-SKENDERBEU (Poezi nga Fejzulla Duraku) « Kosova tek AlbEmigrant

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s