Hidhu te lënda

Nikola Koperniku, astronom polak (19 shkurt 1473-24 maj 1543)

by më 21/05/2008

Jan_Matejko-Astronomer_Copernicus

(Pikture e Jan Matejko qe paraqet Kopernikun tue vrojtue me teleskop trupat qellor)
Nikola Koperniku u ba i famshem per teorine helioçentrike. Simbas kesaje teorie Dielli qendron ne qendren e orbitave

te planetve te sistemit diellor.

Kopernik-Sistemi diellor
Kete teorine helioçentrike e pat thane greku i fanshem Aristarku nga Samo ne kundershtim me teorine e kundert geoçentrike, simbas se ciles ne qender te rotullimit qendronte Toka.

Kopernik-universiteti Krakovies

Pra merita e Kopernikut nuk asht ideja e helioçentrizmit, por asht demonstrimi rigoroz nepermjet vrojtimeve te tipit racional (arsyetimues) dhe nepermjet llogaritjeve matematike.

(Foto Sistemi gjeocentrik)

Pulla poste dedikue shkenctarit polak Nikola Kopernikut

Advertisements

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s