Kalo te lënda

Krraku publik i komunizmit shqiptar me 2 korrik 1990

by më 19/07/2009

Eksodi 91

Perkujtojme 2 korrikun 1990 te futjes se rinise shqiptare nder ambasada!

Me daten 2 korrik ne lajmet e ores 18.00 Televizoni Shqiptar (komunist) dha lajmin sensacional, qe trandi regjimin, se u shperthyen dyert e ambasadave te hueja ne Tirane dhe aty jane fute disa te rij huligan.
Kjo filloi ne ambasaden italiane me nji kamjon me 11 veta ne karroceri, shoferi i te cilit e futi kamjonin mbrenda ne ambasaden italiane duke shperthye deren me force.

Ky lajm bani qe nga te gjitha qytetet e Shqipnise te shkojne ne Tirane me makina te rastit e me trena shume te rij (huligan te tjere), te cilet vazhduen te futen neper ambasada.

Me kete rast mbajti qendrim parimor edhe i madhi, ma i madhi i te gjithe romancierve shqiptar, shoku Ismail Kadare, deputeti i Kuvendit Popullor te Republikes Popullore te Shqiperise si dhe zevendesi i kryetares se Organizates se Frontit Demokratik te Shqiperise, shoqes Nexhmie Hoxha, ne perputhje te plote me vijen e drejte te Partise Punes se Shqiperise, besnike per jete e marksizem-leninizmit, fenerit ndriçues per te gjithe boten ne brigjet e Adriatikut, dhe te vijes se drejte dhe te pa kompromis te udheheqesit tone te dashur shokut Enver Hoxha.

Shoku Ismail Kadare me te drejte i cilesoi keto te rij huliganë të futur neper ambasadat e hueja te vendeve kapitaliste prendimore te akredituara ne Tirane si “jashtëqitja e kombit!” (sa do qe pak muaj me vone u bë edhe ai vet si ato).

-.-.-.-.-.-.-.-.-.-
Falnderim

Falnderoj drejtuesin e gazetes per publikimin e kesaje Perkujtimorje, sepse gazetat e tjera nuk e publikojne per shkak te cenzures nga focat e errta mbytse te “Fjales se Lire” .

Me respekt dhe vlersim per lirine e fjales se gazetes

Paul Tedeschini 30.06.2009

Reklama

From → Komunizmi

Lini një Koment

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.