Kalo te lënda

Naser Aliu: Përsëritja (Poezi)

by më 28/07/2009

naser-aliu1Pas luftës
U ndërtua Shkolla e Lartë Partiake
Aty partizanët
Mësonin alfabetin
Dhe, bëheshin: drejtorë e kryetarë komune…
Pas luftës
Dërë e profesorë universiteti!

Para luftës shumë partizan patën punuar tokën e atdheut
Apo shumë prej tyre kishin prerë dru në malet e vendlindjes
Mirëpo,
Edhe pas luftës mbetën partizan
Vetëm kombësia e armikut ndryshonte tani
Tani ishte shqiptare…

Ata mbetën si para lufte
Në sjellje

Si edhe gjatë luftës

Në sjellje
Jo më duke punuar tokën e mëmëdheut
Apo duke prerë dru në malet e atdheut
Por koka

Dhe ne kishim respekt ndaj tyre
Domethënë frikë!

(Makutëria e lakmia
Detyrojnë historinë të përsëritet
Prej gjenerate në gjeneratë
Prej shekulli në shekull
Prej kombi në komb!

Makutëria

Pas saj përsëritet historia, menjëherë!)

Marre nga
http://tribunashqiptare.com/news/119/ARTICLE/2504/2009-07-24.html

Reklama

From → Uncategorized

Lini një Koment

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s