Kalo te lënda

Jeta e kosovarve në Zvicër: Mbyllet xhamia problematike, askush nuk i jep lokal me qira!

by më 27/10/2016

xhamia-is-svicer

Xhamia An`Nur gjatë dy viteve të fundit ka qenë në kryetitujt e mediave për dyshimin se ka shërbyer si qendër për radikalizimin e të rinjve myslimanë

Pas raportimeve të shumta mediale lidhur me Winterthurin si qendër e radikalizmit islamik, për çfarë në shënjestër ishte marrë në veçanti xhamia An`Nur, duket se kjo xhami i ka ditët e numëruara. Ajo pritet të mbyllet në fund të këtij viti, atëherë kur i përfundon kontrata mbi qiranë, ndërsa qiradhënësi nuk ka dashur ta vazhdojë kontratën, shkruan srf.ch (Radiotelevizioni Zviceran).

Shoqata An`Nur fajëson mediat për këtë ndërprerje kontrate. Sipas saj ka qenë raportimi ndërsyes i tyre ai që ka sjellë në këtë gjendje. Shoqata të cilës i është ndërprerë qiraja nuk po mundet të gjejë lokal tjetër për t`u vendosur, pikërisht nga kjo arsye, thotë ajo.

Xhamia e përmendur gjatë dy viteve të fundit ka qenë në kryetitujt e mediave për dyshimin se ka shërbyer si qendër për radikalizimin e të rinjve myslimanë. Si rezultat i këtij radikalizimi, disa të rinj kanë shkuar në Siri për të luftuar për ISIS-in. Në mesin e tyre kanë qenë edhe dy adoleshentë shqiptarë, vëlla e motër, të cilët para më se një viti ishin kthyer nga Siria dhe janë pritur në Zvicër nga autoritetet e sigurisë.

Mbyllet xhamia problematike, askush nuk i jep lokal me qira!

2 Koment
 1. Shqiptar i pafe permalink

  Sot ne Prishtine jane :

  60-70 Shkolla fillore dhe te mesme, private dhe shtetrore.
  10 Universitete shtetrore dhe private
  5-6 Biblioteka
  4–5 Kafiteri -Biblioteka
  60-70 klube te ndryshme sportive te te gjitha sporteve
  20-30 bazena te ndryshem.
  10-15 shkolla vallezimi modern dhe popullor..
  2500 Bar-Restorante – kafiteri
  Korzo te lira per shetitje….
  Parqet e Gerrmise ose TaukBashqes per shetitje….
  Mijera femra shum te bukura…kudo qe te shkojsh…..

  Dhe duke i pase te gjitha keto mundesi , …disa te rinje shkojne ne faltore Muslimane ku ka veq : meshkuj nervoz, depresiv dhe pedera…..dmth faltoret Islamike jane institucione per sherim dhe per , perhapjen e diagnozes mentale…Musliman.
  Pra mund te konkludojme se te gjithe keta vizitor te faltoreve muslimane jane te semure mentalisht.ose pedera….sepse prej te gjitha te mirave qe i ka jeta ne Liri………..idioti -pederi shkon dhe e degjon nje shizofren tjeter , peder manijak musliman, per me i tregue se a bon me pi Coca Cola apo jo.!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  Ky opinion per Zvicer shumefishohet……….

Trackbacks & Pingbacks

 1. Jeta e kosovarve në Zvicër: Mbyllet xhamia problematike, askush nuk i jep lokal me qira! – Gjergj Shqipëria-Skender Jashari

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.