Kalo te lënda

Klajd Kapinova: Pse shqiptart janë populli ma i mbrapambetun n’Ballkan dhe n’Europë ?!

by më 09/07/2019

“…..Sepse perqafuan ma te keqen nder te keqijat qe I kena me shumice: ideologjine fetare otomane, qe asht ken e mbetet ma mizerja, te cilen edhe vete turqit etnik (jo otomanet mongol) nuk e duan.

Ne Turqi ka levizje anti erdoganiste, laike, republikane, ataturke etj., qe nuk e duan ekstremizmin fetar islam te Erdoganit. Shqiptaret ne disa protesta qe bane ne token e Arbnise dhan mbeshtetje per Erdoganin qe ne Turqi ka burgos me qindar shqiptare te diaposres atje. Tuj mbet ne teme theksoi se edhe Stambollin per here te dyte diktaori radikal islamik Erdogan e humbi ne zgjedhjet e kryetarve te Bashkise. Vetem na shqiptaret ose ma mire e sakte me thane se komuniteti i ardhun bashk me pushtuesin e dikurshem e do, nderon, respekton, perkujton dhe perjeton ende sot me emna e mbiemna otomanizmin. Kjo ka ken asht dhe ka me mbet fatkeqsoa ma e madhe e vete atyrene, qe gabimisht e quajne veten shqype te tokes se Arbnise.

Na jena kopje ekzakte e vendeve ma te prapambetuna te Botes se Trete, ku perfshihen vendet arabe, etj. Ne kto vende ideologjia komuniste marxiste-lenisniste asht e shartueme me fene e dhunes, ku gjithmone gjenerohet dhuna, mosstabiliteti, mungesa e prosperitetit, uniformiteti, mongesa e vlerave kombetare, mungesa e cilsive ma te mira qe rezaton dhe refleton cdo dite kultura perparimtare kritistiane dhe laike se bashku ne vendet me demokraci dhe standart jetese dhe mendimi njerzor elitar perparimtar.

Na kena perqafu dhe vazhdojnme si mushku me perkrah ideologjine e hunit dhe litarit, te regresit me plot fanatizem tuj kene vendi i pare ne bote qe duam me nostalgji ish pushtuesit ma mizor e shkatrrimtar otoman. Na jena anmiqt e vetvetes, sepse kundershtar qysh oprej vitit 1385 dhe deri me 2019 kena vetem veten tone. Shqiptaret fanatic islam, i urrejne fqinjet vetem pse nuk kane nji fe me ato dhe per cudi duan vetem otomanizmin dhe idhujt e tyne te rrejshem qe po vazhdojne ti mbajne ne skllaveri. Serbet, greket, malazezet, maaqedonasit etj., mbeten te tille edhe pse si pushtues kishin otomanizmin dhe ideologjine fetare te saj, ndersa ne I quajme pushtuesit nder shekuj vllazen. Hajde gjeje ne bote nji popull trushperlam si ne! Ka te drejte Sartri kut thote: I URREJ viktimat qe respetkojne ekzekutoret e tyne!

Per sa kohe qe otomanizmi si fe e nocion i huej ka me sundue tek ne, na dhe vetem na kena me ken ne fund te vendetve te civilizueme te botes. Turqine se don as BE sikurse erdoganizmin kurse na e kena ba kete si Qytetar Nderi si ne Kosove dhe Shqipni.

Na gjeni nji vend te botes qe nderon ma shum se tek na otomanizmin dhe fene e tij qe u perhap me dhune, gjak, shkaterrim nder 700 vjet!!!. Te gjithe objektet fetare otomane i kushtohen sultaneve, jenicereve, pashave, vezirave, valive etj. Edhe emnat e njerzve sot vazhdojne me I trashigue nga otomanizmi. Izraelitet ne Luften II Botnore u masakruene ne kremateriume ne Man’thauzen dhe Aushvic dhe se atje nuk ka asnji permendore per Hitlerin, SSS, apo Gestapon (e barabarte me sulltanet otomane), nuk ka asnji sinagog, apo kishe qe u kushtohet te keqes se tyre, vetem tek ne ne Dardani dhe Shqipni ekzistojne te gjithe objektet fetare islame qe i kushtohen sulltan Muratit, sulltan Fetihut (Pushtuesit), sulltan Sulejmanit, sulltan Mahmutit etj. dhe deri tek veziret dhe jeniceret.

Turqise “shqiptaret” i dhane mbi 39 vezire ose k/ministra per me shtyp Arbnise dhe se te gjith ekspeditat ushtarake kalifatiste islame otomane u nisen per ne Arbni me urdhen direkt po te vete kryeministrave dhe qeveritareve te nalte shqiptare. Ata si shperblim moren dekorata dhe office te reja. Ne Parlamentin e Kalifatit Otoman pjesa ma e madhe kane qene deputet shqiptare, te cilet ma vone xhonturqit e rinj i hodhen ne rruge te madhe… E keto ish deputet te kalifatit otoman sot ne i quajme rilindas shqiptare!!! Kulmi i poshtersise dhe fyerjes sone vazhdon! Keto fakte historike, si njolla turpi dhe te zeza te historise sone historiografia e sotme “shqiptare” otomane ia fsheh popullit tone.

Nese kritikon sot otomanizmin, shqiptari yne “vlla” i fese otomane e mer si fyerje personale dhe te hidhet ne fyt pse i ke kritikue baba dovletin nga ku kane burue tana mizerjet dhe fatkeqsit tona kombetare, te cilat po vijojne te mos mbyllen edhe sot. Ka shum arsye por kaq per sot…”

Lini një Koment

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.