Kalo te lënda

Koment rreth shkrimit te profesor Romeo Gurakuqit me titull “Si shmanget konflikti në Shkodër” me te cilin i drejtohet pedagogut Valdrin Pjetrit

by më 14/07/2019

Nga Paul Tedeschini (2019-07-14)

Prof. Romeo Gurakuqi nder te tjera i thote ne kete shkrim pedagogut Valdrin Pjetrit:

“…..Së pari, unë mendoj se çështja e drejtimit të Bashkisë së Shkodrës, në linjë kanunore dhe statutore është e bazuar mbi disa parime themelore të konsoliduara me kohë në qeverisjen qytetare në anët tona. …”.

Un nuk po futem fare ne themellin e çeshtjes, mbasi keto probleme jane vetem GRINDJE BANDASH KOMUNISTE PER PUSHTET me qellim VJEDHJESH, gja qe perzimja me grindjet e ketyne bandave komuniste nuk nderon as Porfesorin shkodrane Romeo Gurakuqin (deputet i PD-s) dhe as pedagogun shkodrane Valdrin Pjetrin (deputet i PS-s).

Por ajo qe me shkakton shume habi asht se si profesori shkodrane Romeo Gurakuqi perdore termin “kanunor”, qe i takon ligjve te shekujve ma pare kur populli nen zgjedhen e pushtuesit turk-osman problemet e veta nuk i zgjidhte me ligjet e pushtuesit, por me ligjet tradicionale te veta autentike shqiptare. Dhe mire bante populli.

Nga ana tjeter, ne qofte se na pranojme se ne Shqipni sot ka SHTET LIGJOR, perdorimi i termit “KANUNOR” jo vetem qe s’ka vend, por asht edhe i damshem, sepse asht ne nji fare menyre nji fuqizim i zgjidhjeve kanunore te problemeve me pasoja shume te randa ne nji shoqni europiane.

Jo vetem kaq por perdorimi i termit “kanunor” me te cilen profesor Romeo Gurakuqi i drejtohet pedagogut Valdrin Pjetrit asht nji OFENDIM I TERTHORT i palejueshem ne nji debat politiko-demokratik.

From → Opinion, Politika, Shkodra

Lini një Koment

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.