Skip to content

Deputeti i Shkodres Romeo Gurakuqi: Fjala e sotme në Parlament (10.10.2017)

70 vjetori i eliminimit të Grupit të Deputetëve të Kuvendit të ish Republikës Popullore të Shqipërisë, sot është një moment reflektimi për gjithshka ndodhi në këtë vend në tre vitet që pasuan 29 nëntorin e vitit 1944, me ardhjen në pushtet te klikes së diktatorit Hoxha, menjëherë pas luftës dhe përpjekjeve të verteta, të partizanëve të mirëfilltë, të rinisë antifashiste, djemve dhe vajzave që luftuan me armë në dorë për një Shqipëri më të vertetë demokratike dhe një popull të lirë. Komunistët që hynë me 17 nëntor 1944 në Tiranë dhe me 29 nëntor 1944 në Shkodër e në të gjithë Shqipërinë, vepruan si dhunues të vertëtë në votrat e këtyre qyteteve paqesore, deri atëhere, vatra komunitetesh të lumtura të Shqipërisë, që djemtë dogmatikë nuk i njihnin, madje i urrenin.

Kultura qytetare shqiptare, përbënte një kulture krejtësisht të përkundërt me rendin e tyre të mendimit, të cilen ata do ta shkatërronin së bashku me bazamentin social që e kishte ndërtuar e ushqyer për dekada e shekuj. Lexoni më tepër…

Advertisements

Arben Çokaj: PAQJA FILLON ME NJË BUZËQESHJE…

Nënë Tereza ishte murgeshë katolike e misionare e bamirësisë. Ajo kishte mjetet me të cilat veproi gjithë jetën, në emër të krishtërimit. E në këtë kontekst duhet parë – nuk mund të kërkohet gjë tjetër prej saj. Në pikëpamje kombëtare, ajo duke patur njohje me Presidentin Bill Clinton, etj. kudo ku shkoi u kërkoi ndihmë: “ma mbroni popullin tim!” Se ndryshe nuk kishim arritur ta marrim mbështetjen e Perëndimit, pa nënë Terezën e Ibrahim Rugovën e një përpjekje shqiptare pro-Perëndimore për çlirimin e Kosovës. Lexoni më tepër…

Islami dhe Ortodoksia, Xhamitë e Kishat, në duart dhe planet Antishqiptare, te Turqisë, vendeve Arabe dhe Greqisë

Nga Gani Mehmetaj

Dy shtetet shqiptare si asnjë shtet tjetër evropianë nuk i kanë nën kontroll komunitetet fetare. Nga kush varët, atëherë Komuniteti i Myslimanëve të Shqipërisë? Nga Turqia, Arabia Saudite e Irani, nga shoqatat vehabiste, salafiste e tekfiriste. Zhgani i Azisë zbarkoi në Shqipëri. Zyrtarët e Tiranës po ua përkëdhelin bishtin shteteve- sponsore të islamit e xhamive, sepse po i zhvatin fondet arabe e turke. Prandaj e tolerojnë Shoqatën e Myslimanëve që terrorizon Durrësin. Një grusht myslimanësh mercenar, pa fe, pa komb e pa atdhe, fyejnë kujtimin e Nënës Terezë, fyejnë krenarinë kombëtare të mbi shtatë milion shqiptarësh dhe nuk del askush që t’ua mbyll gojën. Lexoni më tepër…

KUR ISHIN PASHKËT, NE SHQIPTARËT E KONVERTUAR I HANIM VEZËT E PRAVOSLLAVËVE, POR JO EDHE TË SHQIPTARËVE KATOLIKË !

Shkruan: Afrim Musliu

Fatëkeqësisht i dinim të gjitha adetet e pravosllavëve, por jo edhe të të parëve tanë, katolikëve.

Kurrë nuk do e harroj përjetë e mot kur diku vitin 1981-1982, fëmijët e lagjes sime rrethuan shtëpinë e familjes D., hedhnin gurë dhe bërtitnin fjalë të pahishme. Unë fshihesha dhe qajsha dhe asgjë nuk e kisha të qartë, sepse djalin e asajë familjeje, e kisha shok shumë të mirë, gjersa edhe nënat tona shoqëroheshin, sepse vinin nga i njejti qytet, Prizreni. Këtë ia bënin një familjeje shqiptare katolike, derisa “çika” Bozhën apo “çika” Simën i ndihmonin edhe drujtë me i palu në oborr kur i shkarkohej grumbulli para derës! Lexoni më tepër…

INTERVISTA/ Robert Elsie: Po të jetoja në Shqipëri, do çmendesha. Këtu duhet të jesh i egër, ndërsa unë jam si lepur. Është njësoj si në kohën osmane”Ky është një rrëfim interesant i albanologut të njohur, Robert Elsie, për vështirësitë e punës së tij në funksion të gjuhës shqipe.
Intervista është dhënë për emisionin “Shqip” të Rudina Xhungës, 5 vite më parë.
Elsie, që ndërroi jetë një ditë më parë, arrinte në një konkluzion trishtues.
Ai thoshte se nuk do jetonte kurrë në Shqipëri, pasi aty do çmendej.
“Unë nuk mund të jetoj këtu. Është një vend pak i egër për mua, marrëdhëniet midis njerëzve janë pak të egër.
E di që është vetëm një fasadë se brenda e kanë shpirtin e mirë, por kanë një egërsi në marrëdhëniet njerëzore.
Ju dini të mbroheni këtu, ndërsa unë këtu jam si lepur, nuk di të mbrohem.
Unë vij këtu me shumë kënaqësi, por nuk besoj se mund ta përballoj të vij të jetoj përgjithmonë këtu.
Ka shumë frustracion të jetës së përditshme.
Jeta është shumë e shkurtër e unë nuk kam kohë te përplasem në pengesa, vetëm për të arritur diçka, kur në një vend tjetër e arrij menjëherë dhe pastaj jetoj jetën time,” tha Elsie për Shqip.
E ndërsa duke krahasuar Shqipërinë e Enver Hoxhës me atë të sotmen, shton:
“Nuk është diçka që varet vetëm nga partia, është më tepër qëndrimi i popullit. Pra, që të marrësh diçka që do, duhet të njohësh dikë në Ministri, të pish kafe me të, pastaj të pish prapë kafe javën tjetër me të, edhe një herë të tretë, e më pas ai të lidh më personin që ty të intereson. D.m.th është njësoj si në kohën osmane, nuk është si një shtet normal.” Lexoni më tepër…

Lidhja Shqiptare e Prizrenit e vitit 1878-1881 (Pjesa e dyte)


Ndërsa Kristo Frashëri e imagjinon Lidhjen e Prizrenit si një organizatë antiislamike dhe laiko-kombëtare, Jakob Landau, Peter Barlt, Kirby Green, Peter Barlt, Xhafer Belegu, Eqrem bej Vlora dhe një numër i madh historianësh botërorë e shohin si një organizatë islamike të ndërtuar nga myslimanët e Gegërisë dhe Bosnjës me mbështetjen e sulltan Abdulhamidit II-të, për të mbrojtur myslimanët ballkanas pas Kongresit të Berlinit. Përpjekjet në librat e historisë në Shqipëri që manipulojnë historinë, duke shpikur konceptin e kombit laik në çdo ndodhi historike, sipas Noel Malkolmit janë një rrëfim i varfër i historisë.

Xhafer Belegu në librin”Lidhja e Prizrenit e veprimet e sajë ”thotë në rrjedhën e ngjarjeve kishte hyrë vetë sulltan Abdylhamiti II-të, ai i kishte thirr në Stamboll shejh Mustafa Tetovën dhe Abdyl bej Frashërin për t’i udhëzuar për zhvillimin e lëvizjes, ndërsa ju dha urdhër komandantëve ushtarak që të mos e pengonin zhvillimin e Lidhjes. Këtë fakt e përmend edhe Eqrem bej Vlora i cili thotë se qeveria qendrore në Stamboll jo vetëm që u tregua dashamire ndaj idesë, por mori pjesë aktive në themelimin e Lidhjes në Prizren, pasi ishte në interesin e saj të nxiste një lëvizje kundër kërkesave sllave e pak më vonë edhe kundër atyre greke…që të tërhiqte vëmendjen e Evropës. Lexoni më tepër…

Lidhja Shqiptare e Prizrenit e vitit 1878-1881 (Pjesa e pare)

Me rastin e 129 vjetorit të Lidhjes Shqiptare të Prizrenit Kryesie e Bashkësisë Islame të Kosovës organizoi në Prizren me 12 qershor 2007 në sallën e Vakëfit të Prizrenit Tryezën shkencore me titull ”Mesazhet e Lidhjes Shqiptare të Prizrenit në raport me realitetin shqiptar sot”. Në këtë sesion morën pjesë hulumtues shkencor nga Kosova, Shqipëria dhe Maqedonia,janë paraqitur gjithsejtë 20 kumtesa ndërsa u lexuan 17 kumtesa në sesion.
U mbajtën 2 seanca, seanca e paradites të cilin e udhëhoqi kryesia e punës në përbërje: dr.Gazmend Shpuza, ak.Jashar Rexhepagiqi dhe dr.Muhamed Mufaku dhe seanca e pas ditës të cilën e udhëhoqi kryesia e punës në përbërje: dr.Muhamed Piraku, dr.Jusuf Osmani dhe Mr.Qemajl Morina. Lexoni më tepër…